Все повече хора се насочват към корективната оптика под формата на контактни лещи. Лещите биват представени във все по-голямо разнообразие, което може да усложни допълнително въпроса: какво да изберем? Тук ще говорим за особеностите на избора на еднодневни меки контактни лещи. Какви са възможните варианти и кой определя типа и дизайна на изделията.
По-скъп или по-евтин вариант?
Когато разглеждаме финансовия аспект на лещите, трябва да сме наясно, че еднодневните изделия са по-скъпи от продуктите, които се носят седмица, месец или по-дълго. Всъщност, по-високата цена е единствен недостатък на лещите за еднократна употреба, а когато става въпрос за продукти със сферичен, торичен или мултифокален дизайн, цената на оптиката ще бъде още по-впечатляваща.
Този вид оптични продукти обаче имат твърде много предимства, за да бъдат отхвърлени като вариант, заради малко по-големите разходи. На първо място те не изискват никаква поддръжка, така че с тях ще си спестите парите за почистващи разтвори и такива за съхранение. Цената се определя и от мястото на закупуване. Добър вариант е онлайн магазин Lensin, където предлагат безплатна доставка при покупки над определена (минимална) сума.
Избор на еднодневни лещи – на какво се базира?
Изборът на лещите, когато се касае за корекция на зрението, се прави от специалист. С тази задача се занимават оптометристи и офталмолози. Строго е забранено закупуването на контактна оптика без рецепта от специалист. Индивидуалните параметри са ключови за правилното прилягане и коригиращия ефект на контактната леща. Тези параметри се отнасят до:
- Степента и вида на зрителния дефект;
- Кривината и диаметъра на роговицата.
Лекарят оценява състоянието на вътрешните структури на окото и слъзните жлези, като провежда изследване на слъзната течност. Всички тези данни позволяват да се идентифицират заболявания, които са в списъка с противопоказания. Те помагат да се видят индивидуалните характеристики на зрителната система, които могат да повлияят на комфорта и да причинят усложнения при носене на контактна оптика.
Еднодневните контактни лещи се изработват от хидрогел (класически вариант) и силиконов хидрогел. Хидрогеловете се характеризират с повишено съдържание на влага и мекота, а силиконовите хидрогелове са популярни с високата си газопропускливост. Производителите компенсират липсата на „дишащи“ свойства чрез въвеждане на допълнителен овлажняващ компонент. При синдром на сухото око или при модели с UV филтър, това решение осигурява максимален комфорт при носене.
Избор на дизайн
При астигматизъм, когато светлинните лъчи се фокусират в няколко различни точки, се назначават торични (сфероцилиндрични) МКЛ. За да се премахне размазването на изображението, оптичната мощност се разпределя по две оси. Благодарение на двете издатини, разположени под определен ъгъл, те осигуряват 100% яснота и зрителна острота.
Зрителният ефект, който дават, е сравним с резултата от лазерната корекция на зрението. Рецептата за торични еднодневни лещи трябва да посочва градусите и стойностите на цилиндъра. За оптика със сферичен цилиндричен дизайн стабилната позиция на лещата върху окото е много важна.
В противен случай осите ще се изместят и корекционният ефект ще намалее. Днес се предлагат продукти, които имат 4 стабилизиращи зони. Те поддържат лещата в правилната позиция, дори когато лицето се движи активно.
При пресбиопия се предписват лещи с 2 оптични зони – бифокални. Те осигуряват висококачествена видимост както наблизо, така и надалеч. По-усъвършенствана версия на дизайна са мултифокалните (прогресивни) МКЛ. При тях оптичната сила нараства от центъра на лещата към краищата. Благодарение на плавния преход от една оптична зона към друга, те не само подобряват качеството на зрението, но са и максимално комфортни.