Защо е важно терасата да бъде хидроизолирана?
Терасата е едно чудесно сградно съоръжение. Тя дава достъп до открити пространства, чудесни гледки и може да се превърне в един прекрасен кът за отдих, от който да се възползвате винаги, когато времето позволява. За разлика от балкона винаги се намира над затворено вътрешно помещение, което налага доста грижи и най-вече правилна хидроизолация на терасата.
Една открита тераса е изложена на постоянното въздействие на неблагоприятни атмосферни влияния – тя е подложена на промишлени замърсявания, вятър, мъгли и силно слънце, като температурата през лятото може да нагрее нейната основа до 70˚С. Най-голямо предизвикателство за терасата си остава влагата. Дъждовната вода може да разруши нейната бетонна основа, а вледеняванията през зимата са фатални за здравината на бетонната плоча.
Нуждата от качествена и дълготрайна влагоизолация на терасата е безспорна, тъй като само тя може да запази съоръжението и да го направи използваемо за дълъг период от време. Без надеждна влагозащита, терасата носи опасност за намиращите се под нея вътрешни помещения, тъй като влагата в бетонната конструкция лесно и бързо може да проникне във вътрешните помещения и да нанесе жестоки щети на интериора.
Как се изгражда хидроизолация на тераса?
Процесът по хидроизолирането на една тераса е дълъг и включва няколко отделни дейности. Всяка една от тези дейности изисква време и усилия, като времето за изсъхване на отделните строителни материали добавя допълнително към продължителността на процеса. Накратко последователността на отделните стъпки е следната:
1. Подготовка на стоманобетонната плоча. Това включва почистване, подсушаване и грундиране с битумен грунд.
2. Полагане на пароизолация.
3. Полагане на топлоизолация, като за целта е добре да се използва екструдиран пенополистирол с висока плътност.
4. Полагане на армиран бетон, осигуряващ конструктивен наклон за отвеждане на водата.
5. Полагане на първия слой хидроизолация. Добре е това да бъде двукомпонентна полимер модифицирана битумна мембрана.
6. Полагане на втория слой хидроизолация, като този път тя трябва да има минерална посипка от външната си страна. Посипката предпазва основата от силните слънчеви лъчи и спира нагряването на плочата.
7. Изготвяне на циментова замазка, която ще послужи за основа на окончателната облицовка.
8. Залепяне на външната облицовка. Това могат да бъдат както керамични плочи, така и мозайка или плочи от гранитогрес. Плочите трябва да се лепят с високоякостно лепило за критични основи и да се фугират с еластична фугираща смес с водоотблъскващ и антибактериален ефект.
В заключение ще уточним, че паро и топлоизолацията на терасата се поставят, за да се предотврати образуването на конденз в стоманобетонната плоча при големи разлики между външната и вътрешна температура през отоплителния сезон. Полагането на хидроизолацията може да се извърши чрез студено или топло лепене, като в единия случай се използва газопламъчно лепене, а в другия – специални лепила за хидроизолационни мембрани.