Формата на облеклото е цялостен, органичен и организиран динамичен модел на пространствено-времева система, в която на различни нива са обвързани елементите, които я изграждат (изявени, най-ярко в силуета) плюс личността, плюс средата. Различните форми и композиционни решения, различните пластика и ритъм, намерени в процеса на проектиране, водят до неповторимите асоциации и емоции, които предизвиква силуетът на завършеното изделие – в зависимост от светоусещането на потребителя и неговата културна и социална среда.
Като част от повърхнина, освен линията, която описва неговата обща форма, силуетът притежава и други белези – пропорции и съотношения, статичност и динамика, които
се проявяват най-вече във взаимоотношенията между площта и характера на изграждащите го двуизмерни форми.
Формата на силуета, общата композиция, организираща отделните елементи в органично цяло и принципите за тяхното комбиниране не са резултат от някаква артистична интелектуална игра с геометричните форми и формалното им комбинаторно подреждане. В първоначалната скица, фиксираща идеята за бъдещата дреха, винаги присъства човешката фигура. Нейните осанка или подчертан характерен жест заедно с формата на силуета пораждат определен характер, изграждат образ, който се осъществява напълно в реализирания продукт. Този образ се основава върху наблюдението и творческото осмисляне на определена социална група, по-рядко на отделен изявен индивид. За дизайнера на дрехи и обувки днес е важно, че тази група има ясна визия за себе си, за начина, по който иска да изглежда и бъде възприемана.
Пресъздавайки творчески и прогностично характерните белези на групата, проектантът обикновено подчертава част от тях, туширайки други. При представянето на готовия проект дизайнерът търси модел, който най-пълно и плътно се вписва в образа и съответно най-адекватно го представя пред публиката. Срещата с него е изненадваща и вълнуваща – гримът, прическата, аксесоарите; човешкото тяло, походката и жестовете; музиката и осветлението и разбира се, реализираният проект – изграждат пред нас реалния образ, закодиран в първоначалната скица.
И нека бъдем наясно – употребяваме понятието „образ“, съзнавайки неговата многопластовост и нееднозначност в сферата на дизайна.
Източник: e-obuvki.com