Кой стопанин не би желал зеленчуковата или плодовата му градина, да го дарява с множество реколта, служеща за изхранване на него и семейството му? Разбира се, че няма такъв производител. За да бъдете доволни от продукта, то от вас се изисква да оказвате множество грижи, наблюдения и допълнителни добавки, които не се съдържат в почвата. Това е така наречения течен тор, който се предлага на специализирания пазар, строго дозиран за употреба.
Течен тор – магия в укрепването на растителните видове
Всяко едно растение, без значение какво е то, се нуждае от минерали, соли, ензими и други хранителни вещества. Почвата е притежател на всички тях, но не в достатъчно количество. Течните торове се разпространяват с водата за поливане и така действат най-бързо, като съумяват да бъдат сто процента усвоими от вашите растителни видове.
Освен, че служат за укрепването растежа на културите, те оказват и благоприятното си влияние върху техния цъфтеж и цялостно развитие. Най-общо, торовете се делят на две основни групи – органични и химични. Абсолютно вярно е твърдението, че органичните са безвредни за хората и животните, но те не са достатъчни за развитието на вашите любимци. За това и експертите съветват да смесвате двата вида, с което ще получите максимални и нечувани резултати.
От химичните най-широко приложими са амониев анхидрид и течен азотен тор /UAN/ (28% -32%). Този вид стимуланти, предлагани в течна форма, се делят на още две основни групи. Те биват разтвори и суспензионни. Разтворите са онези прозрачни, безцветни течности без утайка или добавени им, като защитна мярка, оцветители.
Вторият вид са наситените мътни разтвори, съдържащи малки частици активно вещество с добавки на глинено желе за поддържане на суспензията в добро състояние. Към тази група спадат Амониев анхидрид (безводен амоняк), Амонячна вода, Течен азотен тор /UAN/, Амониев полифосфат. Всички те са изключително полезни за растенията, но имат негативно действие, спрямо хората и животните.
Как сами да приготвим течна тор?
Много от производителите на плодове, зеленчуци и други видове земеделски култури, са предубедени по отношение на продуктите, предлагани сред специализирания пазар. Често те прибягват до какви ли не средства, с цел да заменят изкуствените торове, с такива създадени в домашни условия. Не съществуват доказателства, дали този вид стимулант действа по-качествено върху растенията или свойствата му са еднозначни, с тези закупени от магазина.
За да я приготвите, са ви необходими няколко основни съставки. Най-главната от тях, е студената вода. Втората по-важност, са растенията. Те могат да бъдат свежи или изсушени. Подходящи за тази цел са: полски хвощ, коприва, пелин или зарасличе. Събраните вече растения се заливат с вода, която трябва да достига до 10 см под ръба на съда. Ако сами ще се сдобивате с тези основни продукти, то има една съществена подробност.
Не бива да ползвате семената на растителните видове, тъй като те не подлежат на ферментация. Водени от това правило, следва те да бъдат премахнати. След спазване на цялата тази процедура, оставяте съда на пряка слънчева светлина, задължително да не бъде в близост до тераса или веранда, тъй като миризмата е прекалено неприятна и натрапчива, особено в началната фаза.
Ако искате да я предотвратите, то може да поставите известно количество валериан в течността. Ферментацията настъпва от два до три дни и продължава до три седмици. Това се определя спрямо климатичните условия и съчетанието на съставките. Приложението на получената тор се използва чрез поливане в почвата. Не се употребява за впръскване в листата, цветовете или стеблата.
Независимо какви методи прилагате за вашите растителни видове, е добре да сте наясно, че те имат нужда от пълен състав хранителни вещества, минерали, соли, ензими и други. За да им ги набавите в необходимото количество, е важно използването на течен тор, който действа максимално бързо и се усвоява най-пълноценно, чрез водното напояване.