Чантата е средство, което бива да бъде притежание на всеки себеуважаващ се алпинист и турист. Съществуват множество критерии, към които следва да се придържаме в моментите, когато сме решили да осъществим покупка на една от многото ни предлагани на пазара раници. Те се разграничават, спрямо своите характеристики, марки, фирми, цветове, модели и какво ли още не.
Как да подредим багажа в своите раници?
Правилното подреждане на всички необходими ни за пътуването вещи трябва да бъде извършено по начин, който не позволява да усещаме дискомфорт и тежест в рамената и кръста. Неизбежно е да изпитваме натоварване, но то трябва да се възприема като част от нашето собствено тегло, а не като нещо допълнително приложено към тялото ни. Това е важно, тъй като съществува опасност от това да нараним своите рамена и кръст.
Средното тегло на една туристическа раница е не по-малко от 12 – 16 кг. Като разпределянето на багажа е нещо свръх специфично. Той трябва да бъде равномерно подреден, така че да създава удобство, в моментите, когато имаме нужда от определена вещ. Добрата подредба автоматично игнорира създаването на хаус и безпорядък.
Правилно подредената раница се изисква да се превърне в плоскост, максимално висока. Меките вещи се поставят към гърба, твърдите заемат повърхността и, обемистите са високо, а тези от първа помощ се разполагат в джобовете, с цел лесно достигане до тях. Не е препоръчително по ъглите да се получават кухини, както и да се привързват предмети за външната страна на раницата, освен ако не е крайно наложително.
Подредба на вещите в раницата
Първото нещо, което трябва да поставим в раницата, е спалния чувал. Той трябва да бъде поставен по ширина на чантата. След него поставяме палатка, в случай, че имаме нужда от такава. Тя се разполага по абсолютно същия начин. Пространството, останало между тях, се запълва най-често с пакети, съдържащи хранителни вещества, които максимално да уплътнят свободните пространства.
Личните вещи се поставят в отделен непромокаем калъф. Плоските предмети намират своето приложение в долната част или средата, а обемистите най-горе в раницата. Свободното място около стените най-често се запълва от консерви, допълнителни чифтове обувки и други предмети, оказващи първа необходимост при алпинизма.
От изключителна важност е да не се оставят свободни места в частта, която пасва на нашия гръб, така колкото и да застягаме презрамките, те не ще ни придържат максимално и ще усещаме чувство на тегловност, което в никакъв случай не е благоприятно за нашето комфортно пътуване по гористите и планински местности.
Различните марки на пазара
Разнообразни са моделите, цветовете, формите, материите и марките, предлагани ни на пазара. Разбира се, наложилите се вече от десетки години, фирми, диктуват безкомпромисно цените на своите продукти. Много често те биват по-трудно достъпно, в сравнение с тези, появили се от скоро пред полезрението ни.
Независимо каква марка избираме за нашите раници, съответно и каква цена заплащаме, тя трябва да бъде на първо място олицетворяваща качество и комфорт. На заден план остава формата, цвета и фирмата производител. Да не забравяме, че чантата, която закупуваме, ще бъде част от нас по време на екстремното ни занимание – нека заложим на висока и качествена изработка.