Средиземноморската диета е хранителен модел вдъхновен от традиционната хранителните навици на европейските страни от Средиземноморския басейн и най-вече Италия, Южна Франция (особено Прованс и Лангедок), Гърция, Испания и Мароко. Този модел е бил изоставен по време на икономическия бум през шейсетте и седемдесетте години, тъй като в Америка се е считал за твърде „беден“ и непривлекателни в сравнение с други модели. Тя започва да се радва на голяма популярност и на голям успех, главно след деветдесетте години. Получава широко разпространение дори в Аржентина, Уругвай и в някои части на Съединените американски щати. През 2010 година е обявена за нематериално наследство на човечеството.
През 1939 година за първи път се установява връзката между начина на хранене и метаболитните заболявания като диабет, булимия и затлъстяване. Заслугата за това откритие се дължи на италианския диетолог Лоренцо Пироди, считан за „баща“ на тази диета. Няколко години по-късно американският учен Ансел Кейс провежда мащабни изследвания и установява много ниска честота на сърдечносъдовите заболявания сред населението, което следва средиземноморския модел на хранене. Неговото заключение е, че в страните, в които се консумира прекалено масло, мляко и млечни продукти, месо вместо риба, плодове и зеленчуци, населението страда повече от сърдечни болести.
Средиземноморската диета е фокусирана главно върху правилния избор на храни и калорният аспект играе второстепенна роля. За възрастен човек са необходими около 2500 калории всеки ден, като 60% от тях трябва да идват от въглехидрати, 20% от мазнини и само 10% от протеини. Най-важните принципи в нея са следните:
· по-голяма консумация на растителни протеини, отколкото на животински
· намаляване на наситените мазнини в полза на ненаситените растителни такива
· намаляване на общото количество на калориите
· увеличаване на сложните въглехидрати за сметка на тези прости
· голямо количество фибри
· ниско съдържание на холестерол
Консумацията на бяло месо е за предпочитане пред червеното, но също се ограничава до един или два пъти седмично, докато много по-висока е консумацията на риба и на зеленчуци. Сладки са позволени много рядко и само при специални поводи.
Средиземноморската диета предполага драстично ограничаване на колбаси, твърд алкохол, захар, масло, мазни сирена, майонеза, сол, маргарин, телешко и свинско месо (особено съкращения мазнини), свинска мас и кафе.