В кои случаи са по-подходящи от дъждуващите инсталации?
За разлика от дъждуването, капковото напояване е много по-удачен и рентабилен метод на поливане за декоративните видове растения. Докато за тревните площи, разпръсквачите са по-рационален и ефективен метод , то за останалите растителни видове, внедравянето на поливни системи за капково напояване са правилният избор.
Предимството на капковото напояване е, че намалява разхода на вода, а освен това полива точно там, където е нужна влага, без да се засягат деликатните части на растенията, като цветове, стебла и листа. Този вид напоителни системи ползват капкови маркучи, които се полагат върху почвата, в близост до корените на растенията, подлежащи на напояване. Изграждането на една такава система е лесно и много по-евтино от системата с разпръсквачи.
Кои са особеностите на капковата напоителна система?
Основните компоненти на капковата поливна система са;
· Капкови маркучи;
· Капкообразователи;
· Микроразпръсквачи.
Капкообразувателите и микроразпръсквачите се свързват към системата посредством тънка връзка, като от основната тръба се прави разклонение до всеки от тях. Този тип поливни системи е препоръчително да ползват източник, осигуряващ чиста вода, предимно питейна, тъй като при използване на естествени водоеми може да се стигне до запушване на капкообразувателите. Филтрите са задължителен компонент от една такава напоителна мрежа именно поради тази причина.
Регулирането на водния дебит също е важна част от капковото напояване. То се извършва, посредством регулиращи клапани, които осигуряват оптимално налягане на водната струя и разход на вода, в зависимост от характеристиките на терена и неговата площ.
Къде е приложимо капковото напояване?
Докато дъждуващите поливни системи са по-доброто решение за големи тревни площи, като паркове, стадиони, голф игрища и затревени дворове, то капковото напояване е идеалното решение в земеделски стопанства, цветни и зеленчукови дворни градини. Предимството при този метод на напояване е по-малкият разход на вода и по-прецизното поливане на насажденията.
Една модерна напоителна инсталация от този тип е изключително рационално решение както при професионално отглеждане на полезни култури, така и за малки дворни градини. Цената на системите от този тип се определя от площта и особеностите на терена, подлежащ на напояване, но дори най-скъпите поливни мрежи се изплащат само за няколко активни сезона, осигурявайки оптимална икономия на вода, труд и време.
Каква е ролята на програматора в една автоматизирана поливна инсталация?
Автоматичните системи за напояване дават възможност да осигурите влага на растенията, дори когато не присъствате физически в своя имот. Посредством програматора се управляват клапаните, извършващи пускането и спирането на водата в тръбите. Програматорът изпълнява ролята на спирателен кран, като действа по предварително зададен режим, който определя часа и продължителността на поливките.
Програматорът е вид малък компютър, който се монтира на място, където да бъде достъпен, за да се извършат промени в програмата. Програматорите могат да работят, свързани към мрежата или на батерии, както и да се монтират в затворени помещения или на открито. Според особеностите на всеки обект се избира и вида на програмиращото устройство. Така например за земеделски стопанства на открито, уредът задължително работи с 9 волтова батерия.
Поддържката на поливната система включва продухване и зазимяване, съживяване, прочистване на филтри клапани и разпръсквачи, както и сезонно програмиране.