Съвременните хора все по-често обръщат поглед назад към живота на предците си. Както показва самото наименование на диетата, нейните корени трябва да се търсят в епохата на палеолита.
Днес, когато дори в най-богатите страни продължителността на живота на хората намалява поради увеличаващите се заболявания, трябва да помислим за начина си на хранене и на живота ни като цяло. Според статистически данни днес в Америка жените живеят средно 78 години (72 за мъжете), но последните 15 години (12 за мъжете) те страдат от някаква форма на инвалидност. Но според генетичните изследвания можем да живеем до 120 години.
Най-известният поддръжник на идеята за завръщане към палеолита е Жан-Жак Русо, който вярва, че трябва да се върнем към първобитното общество, когато хората са живели в хармония един с друг и с природата. Той също е бил привърженик на концепцията за „благородния дивак“, чийто образ днес често се използва от масовата култура.
В резултат от бързото развитие на научния и техническия прогрес, човечеството е получило много полезни изобретения. Въпреки това обаче една от най-сериозните и нежелани реакции е рязкото влошаване на физическото и психическото здраве. Според американския биолог Джаред Даймънд с началото на опитомяването на дивите растения и опитомяването на животните, един вид се е отворила кутията на Пандора. След това човечеството като че ли е засипано с нещастия и болести, които нашите предци никога не са познавали. Причината за всичко това се състои в драматичната промяна на начина на хранене.
Даймънт разкрива един потресаващ факт – в ежедневното хранене на бушмените, когато се хранят изобилно, се съдържат средно 2400 калории и 93 грама протеини, което далеч надхвърля нормата, препоръчана за хора с техния ръст. Средното тегло на един бушмен е около 40-50 кг, а за увеличаване на мускулната маса, бодибилдерите препоръчват два грама протеин на килограм телесна маса. Според биолога днес видовото разнообразие на консумираните растения е значително намалено.
Друг аспект на неолитната революция според Джаред Даймънд е намаляването на видовото разнообразие на консумираните растения. Мнозина учени са достигнали до заключението, че съвременните хора консумират много продукти, които не са необходими на организма.
И тук идва на помощ получилата широка популярност палеодиета, която носи наименованието си от гръцката дума Palaios («древен»). Неин създател е американският диетолог Оз Гарсия. Поради голямата слава, която получава благодарение на своята диета, днес той е личен лекар на много холивудски звезди, сред които Робърт де Ниро, Гуинет Полтроу и Мадона. Оказва се, че дори в ерата на високите технологии все още има какво да научим от пещерния човек.