Доста често производителите на строителни материали настояват техен продукт да се използва в тандем с други материали, инструменти или услуга на същия производител / доставчик. Логично е потребителите да се запитат дали това е винаги необходимо или е просто начин да от ръцете им да се изтръгнат още пари?
Такъв е казусът с мембраните (подложни слоеве), за които се твърди, че трябва да се полагат под битумните керемиди. Търговецът ви убеждава в предимствата на гъвкавото покритие, но след това добавя, че преди полагането му е необходимо да се положи подпокривна подложка, в противен случай покривът няма да бъде достатъчно надежден.А това са допълнителни разходи за самите материали и за работата по тяхното инсталиране.
Наистина ли е необходима защитната мембрана и какво всъщност представлява тя?
Подложката под битумни керемиди бива представяна като хидроизолация и амортизационна бариера. Изработва се от фибростъкло с битум, допълнен с различни добавки. Използва се като настилка под основния битумен слой за надеждна защита на стрехите и други уязвими зони от течове.
Друга функция на мембраната е да подобри сцеплението между дъсчената основа и битумните плочи, както и да намали амортизацията на двата детайла. Съществуват два типа подложни слоеве:
- Незалепващи;
- Самозалепващи се.
Незалепващият слой се фиксира с пирони или строителен телбод на стъпки от около 20 см, а самозалепващия – с него всичко е ясно. Производителите препоръчват с такава мембрана да се покрие цялата повърхност на покрива, макар някои строители да го поставят само в уязвимите участъци – на билата, на стрехите, около комини, капандури и т.н.
Изборът на начина и местата на полагане на подпокривен слой се прави индивидуално. Специализирани в ремонт на покриви компании като Realperfect могат да ви препоръчат най-удачният вариант, но при пълно спазване на последните указания за провеждане на такива строителни операции.
Кога е необходим подложен слой под битумна настилка?
Подложните слоеве не са приумица на търговците – в повечето случаи те са наистина необходими. Задължително се полагат при малки ъгли до 18 ° и стръмни наклони от 60 °, като е необходимо да се покрие максимално целият покрив. Но при средни ъгли на наклона е допустимо да се защитят само най-проблемните места.
На стръмни склонове се препоръчва подложният слой да се постави вертикално, за да няма гънки. При наклонени покриви може да се полага и хоризонтално. Важен момент при поставянето на подложен слой е да го опънете добре и да съедините правилно краищата. Хоризонталното полагане започва от стрехите до билото, вертикалното – по посока на вятъра.
Свойствата на подложката включват:
- Осигурява допълнителна и дълготрайна защита;
- Защитава покривната обшивка от силен страничен дъжд и сняг, както и от ледени натрупвания;
- Осигурява допълнителна преграда от проникване на прах;
- Служи като допълнителна влаго и шумоизолация;
- Пропуска парата, но в същото време материалът е непромокаем.
И още нещо важно: при монтажа на покрив с битумни керемиди много производители и строители дават различни гаранции за различни обеми покривно покритие с подложен слой. Като сравните всички данни за вашия конкретен покрив и възможните рискове, можете лесно да заключите, че е наистина необходимо изцяло или частично да покриете покрива с такава мембрана. В някои случаи се използва обикновен рубероид.