Нека видим на кратко какво представлява системата за мълниезащита, как работи и къде се монтира.
На върха на сградата…
На върха на сградата се монтира така наречената метална щанга или известен също с английското си название “терминал”, който пръв се сблъсква с мълнията по време на гръмотевична буря. Въпросната метална щанга най-често е издължена и със заостерн връх. Тя се монтира на най-високата част на сградата и погрешно много хора считат, че трябва да е само една. Всъщност, колкото по-обширен е покривът на сградата, толкова по-голяма е нуждата от повече метални щанги или терминали, които да посрещнат мълнията в зависимост от мястото на което падне.
По пътя към земята…
Втората част от системата за защита от мълнии е кабелната връзка със земята. кабелите имат за цел да отведат мълнията по безопасен и изолиран път до земята, без това да бъде опасно за къщата или за хората, които в този момент са в нея. Тези кабели се характеризират с много голяма издръжливост и устойчивост, освен това имат много дебела и здрава изолация. Те се спускат от покрива към земята.
Под земята…
Щом премине през кабелите и бъде отведен под земята, електрическият заряд на мълнията се отпраща под земята към метален прът или друг компонент, който се счита за край на системата. Обикновено за да се обезопаси мястото, тези пръти или други метални елементи се заравят на много голяма дълбочина, за да са на безопасна дистанция от сградата, която обезопасяват.
Всъщност, много е интересно да се отбележи, че същността на мълниезащитната инсталация са именно кабелите и подземната част на системата, защото именно те свършват най-деликатната част от работата. Най-изумителното е, че в миналото в България се е случвало хора да си изградят самоделна система за защита от мълнии, но да не я заземят, а просто да монтират метален прът на покрива, което е ужасна грешка и никога, наистина никога не бива да се прави.
За съжаление, все още се срещат хора, които искат сами да обезопасят домовете си, особено в провинцията и извън града. За тази работа обаче, най-добре е да се доверите на специализирана фирма, която да свърши всичко вместо вас. работата е там, че този тип услуги всъщност не са кой знае колко скъпи, особено в сравнение с постоянните разходи, които едно домакинство прави по поддръжката на дома си и дори за ежедневни разходи.
Кръглите гръмоотводи и митовете за тях…
Дълго време се считаше, че металният прът на покрива, който пръв посреща мълнията, трябва да притежава овален елемент за да бъде по-ефективен. Днес вече се знае със сигурност, че това не е така, но въпреки това, много производители все още правят металните устройства за монтиране на покрива по този начин, макар и по-скоро от естетическа гледна точка и за да се придържат към класиката.
Залага се на правилното изпълнение на задачата…
При изграждането на надеждна система за защита от мълнии е много важно не колко сте похарчили за системата и за отделните нейни елементи, а дали са работили добре майсторите, които са я инсталирали. Изключително важен момент е те да свържат всички части от системата коректно, защото в противен случай мълния би могла да разруши комин, да изпочупи керемиди, да разруши част от тавана и да предизвика пожар. Важно е всички част да функционират заедно, защото така ще се отведе мълнията на безопасно място под земята.
А как се монтират металните щанги на покрива?
Металните щанги на покрива се монтират на равни разстояния една от друга. Тук по подразбиране използваме множествено число, защото на практика всяка къща се нуждае от повече от един гръмоотвод. причината е, че всеки метален прът има известен обхват, който не е много голям и за целта в най-високите части на къщата и по стърчащите ъгли и ръбове се поставят по няколко метални пръти. Важно е крайните винаги да са разположени на ръба или до него.
Важно е също така, ако къщата е на две нива, да поставите метални пръти и на по-ниската част. И отново повтаряме най-важното – всеки метален прът трябва да е свързан чрез кабели по-определен начин с подземната част на инсталацията, защото само така ще може да бъде вашето жилище напълно защитено. несвързаните със системата метални пръти на покрива не само не помагат, а дори са и много опасни.
Винаги проверявайте системата за мълниезащита когато се нанасяте в ново жилище…
Не е рядкост майсторите да оставят системата незавършена и незазимена, което е огромна грешка и може да донесе сериозни неприятности. Добре е да инспектирате всичко и ако ви се стори, че нещо не е наред, тогава просто повикайте специалисти, които да свържат отделните части и да направят цялата система за защита от мълнии напълно функционална.