Градински лампи на ток са всички осветителни тела, които произвеждат светлинен сноп след преминаване на електрически импулс през светлинен източник – електрическа крушка с нажежаема жичка, с халогенен газ или светодиод от полупроводников материал. Благодарение на разнообразието от електрически захранвани осветители днес, градината, терасата или малкият двор могат да бъдат превърнати в красиво пространство, обединяващо няколко кътчета.
Лампата за открит монтаж на електричество се захранва чрез кабелни проводници. Те са видими или монтирани под земното ниво (почва/асфалт), като кабелният корпус е вмъкнат в специална гофрирана тръба, предпазваща повърхността му от влага, насекоми и вредители. Така дългите кабели не засенчват красотата на лампите, които изпълняват едновременно естетична и практическа функция в откритите дворни площи.
Видове градински осветители
Под понятието градински лампи на ток е включено огромно разнообразие от форми и конструкции. Сред тях се откриват класически и модерни дизайни – стълбови и стенни фенери, стоящи лампи, стенен спот, аплик и плафон, висящи полилеи и лампи, светещи топки, луни за вграждане и разнообразни фасадни осветители.
Осветлението за открити площи е проектирано за работа с всякакъв тип светлоизточник. LED лампите са особено предпочитани, заради енергоспестяващите си функции, ефективността си, отличното цветопредаване и възможността за регулиране на цветната температура. Те светят със студена, неутрална или топла светлина, в бял и цветен нюанс. Неслучайно, осветителите с декоративни функции функционират със светодиоди.
Защо осветяваме градината
Разполагането на осветление в открити площи изисква не само естетически, но и дизайнерски нюх. Осветителите ще украсяват теренът чрез подчертаване на особеностите му – цветни лехи и тревни площи, алпинеум, стълбище, тераса, беседка, басейн, фонтан и др.
Изкуствената светлина изтъква красотата на всяко кътче от градината, но и осветява конкретното пространство, за максимално лесна работа и безопасност. Съветът за подбор на външно осветление е както при интериорното: съчетание на формата, цветът и цветната температура на светлината с материал и цвят на настилката, създаване на комбинация от няколко осветителя, и разполагане в ключови точки от градината/паркът.
И градинското, и парковото осветление целят естетична визия и сигурност. Ярко осветените площи по правило са обезопасени. Различният цвят на светлинните снопове може да създаде декоративен пейзаж: прожектори, проектиращи бели и цветни LED фигури по фасадата и настилките, оцветени водни струи, разкошни полилеи и др.
Светлината е основен компонент за украсата на открито пространство. Използвана умело, тя изгражда изумителни светлинни композиции, и спестява необходимостта от поставяне на допълнителна декорация. Модерното осветление се среща в красиви корпуси с вградени светлинни източници, и като още по-ефектният светлоизточник без корпус – като светещи сфери, възглавници и други интересни форми.
Фасадните лампи – луни, спотове, аплици и фенери, са прекрасен начин за обезопасяване и украса на външните стени на сграда. Те изглеждат красиво върху всякакъв материал, ако се подберат подходящите параметри: корпус за насочено осветяване/луна за вграждане, бяла или цветна светлина.
Всички осветители за градина се отличават с определена степен на влагоустойчивост и защита от твърди частици и прах. Този защитен фактор е необходима за адаптивност към различни климатични условия – температурни амплитуди, ниво на влажност на въздуха, дневни и нощни изменения. Тези мерки се взимат с оглед материалите на изработка – метал, дърво, пластмаса, гипс, стъкло и пластмаса за разсейвателите, които също са достатъчно устойчиви за пребиваване в открити условия.