Голяма част от битовата техника свързана непосредствено с вода се замърсява или поврежда от котления камък. Котленият камък обаче може лесно да бъде отстранен по няколко прости начина и предметът да възвърне бляскавия първоначален вид.
По какъв начин може да премахнем котлен камък от чайник или термокана.
Котленият камък натрупал се по стените ма чайника или термоканата не само поврежда външния вид, но и понижава температурата на нагряване на водата, което се отразява във времето за кипване, а това съответно увеличава разхода на електроенергията или газта. Освен това разните соли образуващи котления камък определено не са в полза на човешкия организъм. Има няколко начина за почистване на котлен камък:
*Използвайте лимонена киселина. Напълнете чайника или термоканата с 2/3 вода. Изсипете във водата 1 пакетче ( 20 – 25 гр) лимонена киселина. Кипнете водата и я оставете да кипи 5 минути. Излейте след процедурата мръсната вода и изплакнете. Ако след тази процедура има още остатъци от котлен камък, то я повторете отново.
*Оцет. Може да почистете стените на чайника или каната с помощта на оцет. Напълнете каната или чайника с вода 1.5 литра и добавете 1/4 чаша вода ( 50 мл) . Оставете водата да кипи от 20-30 минути до изчезване на котления камък.
Как да премахнем котления камък от ютия
Котленият камък образувал се в резервоара за вода може да предизвика някои проблеми. Тъй като той може да преминава през отворите на ютията (предназначени за овлажняване на дрехите чрез пара) и да зацапва дрехите, които гладим.
*Функция самопочистване. Повечето нови модели имат специално копче за тази процедура. Но в случай, че ютията не притежава такава функция, може да използвате функцията за пара. Разредете лимонена киселина във вода и излейте този разтвор във резервоара за вода. След това включете ютията и оставете да загрее, докато автоматично не се изключи. Изключете ютията от контакта и след изстиване на ютията повторете процедурата. Вземете леген и над него пуснете парата на ютията. Няколко пъти може да разклатите ютията за да се отлепи котления камък от стените.
*Специални средства. В повечето магазини за битови нужди се продават средства за премахване на котелния камък. Има много видове, затова внимателно четете инструкциите за употреба.
Как да почистим котления камък в пералнята
Всички знаем, че котленият камък води до повреда на пералните машини. Има няколко начина обаче да избегнем подобна неприятност.
*Физически начин. В дадения случай е необходимо да се извърши частично разглобяване на пералнята и изваждане на нагревателя. Механично се почиства котления камък, като много се внимава да не се повреди нагревателния елемент при почистването.
*Лимонена киселина. Това е изключително разпространен метод, но трябва много да се внимава в пропорциите. В противен случай рискувате да се повредят гумените и пластмасовите детайли на пералнята. В празна пералня се сипват 2-3 супени лъжици обикновена лимонена киселина в чекмеджето за слагане на прах за пране. След това се включва пералнята на най-висок температурен режим (90-95 градуса) и на максимално дълго време. Опцията “допълнително изплакване” няма да е излишна в случая.
Препоръчително е пералнята да се почиства от котления камък два пъти годишно. Разбира се има и много специални средства за премахване на котления камък по магазините, но не всички от тях са ефикасни. Затова Вие преценете най-добре по какъв начин и с какво ще извършите почистването на пералнята.