За съжаление няма елексир за вечна младост и колко и да не ни се иска, рано или късно започваме да губим от красотата и младостта си. Голямо влияние върху запазването на младостта оказва психичното здраве, затова е нужно да му отделите специално внимание.
1. Бъдете оптимисти.
Най-важното е да гледате на нещата от положителната страна. Оптимистите живеят по-дълго от песимистите и сред тях рискът от преждевремена смърт е много по-малък. Очевидно щастието и оптимизмът увеличават броя и ефективността на имунните клетки – най-добрите оръжия, с които тялото разполага, за да се справи с болестите.
2. Престанете да се притеснявате и да се тревожите прекалено.
Става въпрос за състояние, наподобяващо безпокойството и страха. Усещането не е приятно, но пък е полезно, защото привлича вниманието и ни уведомява за опасност, с цел да се предпазим. В този смисъл малките дози на безпокойство или тревожност могат да бъдат изключително полезни и следва да се приемат като естествен и здравословен компонент на емоционалното ни състояние. Но ако вашите притеснения, безпокойство или страх, надвишават определени ниво на тревога, тогава те не само стават ненужни, но се превръщат в източник на дискомфорт.
Това води до понижаване на функционалността на имунната система, повишава нивото на захарта в кръвта и при обработката на протеините в глюкоза, води до увеличаване на количеството кръв, която сърцето използва за натрупаните мазнини. Продължителният стрес може да предизвика физически проблеми.
3. Правете секс по-често.
Последните проучвания показват, че оргазмът не е само приятен ден, но е и здравословен! При него се освобождават два хормона, DHEA и окситоцин, които намаляват риска от рак на гърдата и оказват благотворен ефект върху правилното функциониране на сърцето.
4. Имайте социален живот.
Социалният живот и взаимоотношенията ви несъмнено допринасят за подобряване на качеството и продължителността на живота. Статистически хората, които са по-социално активни пушат по-малко, хранят се по-добре и редовно се занимават с физическа дейност.
5. Използвайте мозъка си!
Подобно на тялото, мозъкът също се нуждае от упражнения. Дълголетието е свързано с умствената работа и с интелектуалната ви дейност. Никога не преставайте да научавате нови неща и да упражняват паметта си.