Специалистите по овладяване на стреса са единодушни, че социалното ангажиране е ключово в справянето с напрежението и негативните емоции. Нещо повече, социалните ангажименти са най-бързият, най-ефикасният и приятен начин да се справим със стреса и да подобрим състоянието си, намалявайки вътрешното напрежение, а от там и рисковете, които то носи. Психолозите казват, че няма нищо по-успокояващо на нервната система от комуникацията със друго човешко същество, което ви разбира и ви кара да се почувствате спокойни и в безопасност. Усещането за безопасност което ни дава общуването с приятни и спокойни хора, достига до нас чрез различни канали на зрението, слуха и физическото докосване.
Вътрешното ухо, лицето, сърцето и стомаха заедно са свързани в мозъка, така че социалното общуване с друг човек лице в лице, осъществявайки очен контакт, слушайки думите му, говорейки и цялостно общувайки с него, може бързо да намали напрежението у вас и да разбие защитната стена, която стреса създава на принципа на реакцията бий се и бягай. Общуването може да помогне за производството на хормони, които редуцират стреса, дори и ако не сте в състояние да уточните източника на стрес. Разбира се, не винаги е препоръчително да имате до себе си приятел когато се чувствате твърде стресирани, но все пак изграждайки и поддържайки мрежа от приятели това може да ви направи по-устойчиви на стресовете в живота. И обратното също е в сила – колкото по-самотни и изолирани сте, толкова по-чувствителни на стрес ставате.
Ето защо психиатри и психолози съветват да поддържаме тесни контакти с приятели, семейство, роднини и познати. Хората с които разговаряте не е нужно да разполагат с някакви умения, с които да намалят стреса. Те просто трябва да са добри слушатели. Запомнете че разкриването на страховете и притесненията не е признак на слабост и няма да ви направи да изглеждате по-слаби и некачествени в очите на другите. Фактически дори самото споделяне ще създаде повече доверие между вас и вашите приятели и ще заздрави връзката между вас. И помнете, че никога не е твърде късно да изградите нови приятелства и да увеличите кръга от хора, с които може да споделяте. Ето как да създадете нови отношения:
– Опитайте се да се сближите с някои колега на работа.
– Помогнете на някои за нещо доброволно
– Обадете се за чаша кафе на приятел с който не сте се виждали от скоро.
– Помолете най-близките си приятели да се виждате по-често.
– Придружете някой приятел на кино или концерт.
– Завържете разговор със стар приятел в социалната мрежа.
– Намерете си съмишленик за спортуване и дълги разходки.
– Опитайте се да създадете седмична традиция за срещи и вечери с някой приятел.
– Срещнете нови хора като се присъедините към клуб или курс.