Социалната тревожност е едно явление, което напоследък създава затруднения в ежедневието на все повече хора. Този феномен е характерен за по-развитите страни и общества и се изразява в това, че даден индивид изпитва много силни затруднения при общуване с други хора в ежедневието, като притеснението е толкова голямо, че причинява физически симптоми, например неконтролируемо потене, сърцебиене, изпотяване на дланите, зачервяване на кожата на лицето и невъзможност човекът да овладее себе си.
Лошата новина
Лошата новина е, че да се преодолее социалната тревожност е много трудно и може да изисква изключително много усилия, воля на човека да се изправи срещу своите “демони” и страхове, както и готовност да понесе цялото съпровождащо процеса напрежение.
Добрата новина
Добрата новина в случая е, че човек може съвсем успешно да се пребори със своята социална тревожност и напълно да я преодолее, като след време тя ще остане само един блед и неприятен спомен, на който ще гледате с насмешка.
Грешката…
Понякога хората със социална тревожност допускат една колосална грешка и тя е да отстъпват пред своята тревожност, позволявайки и да завладее все по-големи територии от техния живот. Това е грешно, защото социалната тревожност е като питон, който се е увил около своята жертва и все повече свива обръчите, чакайки плячката му да се задуши. Е, социалната тревожност може и да не ви задуши, но за това пък ще направи живота ви много труден.
Тактиката…
Най-успешната тактика за превъзмогване на социалната тревожност е умишленото влизане в ситуации, които да я провокират. Това означава да започнете постепенно от едно по-лесно за вас ниво да общувате колкото се може повече с хора. Това включва отиване на места с много хора, заговаряне на хора, по-активно общуване и целенасочено предизвикване на социален контакт.
Не позволявайте на социалната тревожност да ви затвори у дома и да ви откъсне от света. Вместо това, обадете се на приятели и излизайте с тях колкото е възможно по-често, дори и да не ви се иска да го правите чак толкова много.
Така неусетно ще привикнете към социалните контакти и за вас те няма да са толкова трудни. Може да не ви се вярва, но дори и ежедневното излизане с приятели от близкото обкръжение ви прави по-малко чувствителни към вашия социален страх и така ще започнете много по-леко и лесно да общувате с не чак толкова близки хора в службата или по телефона.
Важно е постепенно да се изложите на все по-големи “дози” социални контакти и да навлизате в ситуации, които обикновено преди сте избягвали от неудобство и социален страх. Помислете си кое ви кара да се чувствате зле. Ако това е мисълта да станете център на внимание, тогава упражнявайте го с приятелите си.
При всички положения, целта е да привикнете към усещането за страх докато той започне да намалява и отслабва. Не забравяйте, че не е възможно да ви е страх постоянно и в даден момент усещането ще отслабне.