1. Избягвайте да генерализирате, тоест да обобщавате. Използвайки изрази като “ти винаги …”, вие незабавно поставяте своя партньор в позицията да се защитава. Ако считате, че вашия партньор прави нещо с което много ви дразни и което ви засяга, просто си поговорете с него и така ще увеличите шанса да решите проблема.
2. Никога не сравнявайте настоящата връзка с някоя от предишните. Това е червена линия, която никога не бива да прекрачвате. Никога не го правете, дори и ако сравнението е в полза на настоящия ви партньор. Важно е да осъзнаете, че всяка връзка е уникална и свещена. Бившите ви партньори не са част от тази връзка.
3. Никога не сравнявайте вашия партньор с неговата майка или баща или с вашите родители. В отношенията с партньорите съществува горещ бутон, който се задейства, когато вашите родители критикуват него или когато неговите родители критикуват вас, но също и когато вие критикувате един пред друг родителите на своя партньор. Без значение колко трудни или неприятни са те, вашият партньор може би ги обича. Ако това е така, лошото отношение към тях няма да доведе до нищо добро, а просто ще направи вашия партньор тъжен, ще го накара да се чувства лошо, и ще го накара да издигне пред вас защитна стена.
4. Никога не поправяйте граматиката на своя партньор докато спорите. Това говори за цялостното ви отношение към партньора и за това че не го третирате като ваш равен. В края на краищата този спор е за вашите отношения и за съществуващ проблем в тях, а не е на граматическа тематика.
5. Никога не казвайте “трябва да поговорим”. Ако искате да говорите, тогава тогава просто започнете разговор, а не използвайте изрази, които повишават напрежението. Ако все пак обичате да използвате такива, за предпочитане е “може ли да поговорим”. Използвайки неподходящия израз, поканата ви звучи като покана за война а е за приятелски разговор.
6. Никога не заплашвайте, че ще сложите край на вашите отношения. Ако двама души не могат да намерят разумни аргументи и започнат да използват подобни предупреждения един към друг, това поставя под въпрос цялата връзка. Първо, това означава, че си мислите че вие сте по-важни за вашия партньор, отколкото той за вас. Второ, ако отношенията са ви наистина солидни, то тогава подобни предупреждения нямат абсолютно никаква стойност.
7. Никога не казвайте “ти си толкова…”. Твърдения, за това какво представлява или не представлява вашия партньор няма да доведат до промяна. Запомнете, че връзките не се отличават по нищо от приятелството (освен може би по интимността). Това означава, че основата на една връзка е приемането на това какъв е вашия партньор и не е приемливо да го осъждате за нещата които не харесвате в него.
