Безжичната технология, като цяло продължава да се развива и то главно в две конкретни посоки – понижаване на цените и навлизане във все повече области на живота. Wi-Fi управлението е налично в почти всеки потребителски продукт днес – от умните домашни и персонални устройства до системите за контрол на достъп за входни врати.
В областта на охранителните системи се наблюдава сериозен ръст в използването на продукти, разработени за безжична работа, но въпреки това много от фирмите, специализирани в интегрирането на системи за контрол са все още резервирани към тяхното използване. В повечето случаи прибягват към тях, когато напълно липсва друга възможност. От друга страна, производителите на безжични брави, панели за контрол на достъпа и софтуера, който се интегрира с тях са на мнение, че пренебрегването им, като средство за защита е сериозна стъпка назад.
Как изглежда безжичният контрол на достъпа днес? В зависимост от това кого питаме, технологията може да обхване всеки аспект от охранителните системи – от безжичните електронни брави до мобилните идентификационни номера, RIFD четците с отдалечен достъп и какво ли още не.
Разглеждайки управлението на входните врати чрез Wi-Fi мрежа, трябва да поясним, че това включва както отдалечен достъп до ключалката посредством смартфон или друго мобилно устройство, така и безжичното свързване между физическия четец и бравата, осигурявайки комуникацията между тях посредством безжичната мрежа.
Изграждането на изцяло безжична система за контрол на достъп за входни врати съвсем не е проста задача. Системата се състои от четец, физически заключващ механизъм, точки за мониторинг, необходими за изпълнение на приложението и всичко останало – от сензора за позициониране на вратата до източника на захранване.
Каквато и система да решите да използвате, трябва да имате предвид, че както всичко останало в живота, и тук не съществуват единствено плюсове.
Плюсове и минуси на безжичните системи за контрол на достъпа за входни врати
Не само интегриращите компании, но и голяма част от потребителите, заложили на безжичната технология като средство за управление на входната врата намират негативи в тази иновация. Още в самото начало на въвеждане бяха на лице редица проблеми с комуникацията, надеждността и инсталирането. Въпреки значителното подобрение на безжичните мрежи в последните години, не можем да отречем факта, че те все още не са достатъчно бързи, както свързването по кабел.
Разглеждайки потребителските разочарования, трябва да уточним обаче, че системите за контрол на достъп за входни врати, управлявани през безжична мрежа, които се използват днес се различават сериозно от приложенията, интегрирани само допреди 2-3 години. Скоростта е значително подобрена, а също и надеждността.
Ниското ниво на сигурност, краткият живот на батерията и скъпите литиеви батерии, използвани за дефиниране на безжичните продукти само допреди няколко години вече са заменени от 2.4 GHz приложения, които предлагат надеждност, равна на надеждността на твърдия кабел, години живот на батерията и използват стандартни алкални батерии, чиято цена е съвсем достъпна за всички.
Въпреки резервите от страна на потребителите (основно поради страх от хакерски атаки), безжичните технологии ще навлизат все по-широко в модерната комуникация, в това число и при системите за контрол на достъп за входни врати. Използването на безжична технология е неизбежно в редица случаи, най-вече в обекти със слабо окабеляване, сгради, в които е използван азбест, отдалечени/трудно достъпни точки или при наличие на други пречки за използване на стандартен кабел.