Първоначалната идея на социалните медии е да ни правят щастливи, да ни карат да се чувстваме добре, да ни забавляват и развеселяват, да ни свързват с хората, които познаваме, но и да ни запознаят с нови хора, които все още не познаваме. Прекрасна идея, но дали всичко се случва точно по този идеален приказен начин и дали всички са толкова щастливи? Оказва се, че не съвсем.
Учени от Съединените американски щати провели наскоро психологически експеримент с група доброволци. Целта била през определени интервали от време хората да оценяват колко щастливи или нещастни се чувстват, като същевременно дават информация и колко често са използвали социалната мрежа през деня.
Резултатите били смайващи. Оказало се, че между чувството за щастие и ползването на социалните мрежи има наистина някаква невидима връзка. Колкото повече използвали социалните медии, толкова по-тъжни, самотни и депресирани се чувствали хората.
Вината обаче не е на социалната мрежа, а на нейните ползватели…
Проблемът според учените се крие в това, че хората са твърде склонни да се сравняват с други хора. Това води до постоянно съревнование с околните. Постоянно гледаме къде са пътували те, какви дрехи са си купили, какво място са посетили за вечеря и други подобни и това ни кара да омаловажаваме себе си, считайки се за по-неспособни.
Неприятното в случая е, че дори не се замисляме, че всеки човек по един много деликатен начин рекламира себе си и собствения си начин на живот, опитвайки се да изтъкне себе си и удоволствията от живота, които получава.
Ако се замислим по-дълбоко обаче, стигаме до един интересен въпрос, че всеки качва снимки на вечерята си и на островите в Гърция, на които е прекарал ваканцията си, но не качва снимки докато работи или чака на опашка в супермаркета, нито пък докато сменя гумата на колата или пере.
Реално погледнато, това което виждаме в социалните мрежи не е напълно реалистично и колкото по-скоро го осъзнаем, толкова по-бързо ще излезем от тези подтискащи настроения.
Това, оказва се, не е единствения проблем със социалните мрежи. Всъщност те използват нашия стремеж към комфорт и ни правят самотни. Според учените, ако човек нямаше достъп до социална мрежа, той би предприел опит да се срещне с повече хора очи в очи, докато социалните мрежи ни позволяват да се разглезим и да си побъбрим малко с някой онлайн. Така социалната мрежа по-скоро ни разделя, а не ни събира и прави по-общителни, което е нейната изначална цел.
