Хлябът и картофите са сред храните, за които се твърди, че причиняват затлъстяване, поради което често биват изключвани от повечето диети. Това демонизиране на тези храни е напълно погрешно, тъй като и хлябът и картофите са с ниско енергийно съдържание ако се консумират без добавени мазнини. Така например една филия пълнозърнест хляб доставя на организма 75ккал, а същото количество бял е с енергийна стойност 82ккал.
Картофите, от друга страна могат да повишат телесното тегло ако се приготвят с голямо количество мазнини и се консумират в големи количества. За сравнение един средно голям варен картоф с тегло 100гр доставя на организма 72 ккал, докато 100гр пържени картофи имат енергийна стойност 280ккал. Както картофите, така и хлябът са ценен източник на въглехидрати, наред със зърнените храни, като ориз, спагети и макарони, а въглехидратите, както знаем са единствената храна за мозъка.
Как да консумираме хляба и картофите, така че да не пълнеем?
Както вече споменахме, картофите и хлябът могат да бъдат напълно съвместими с една диета за отслабване ако се консумират правилно, а това значи – малки количества и здравословен начин на приготвяне. Картофите имат ниска енергийна стойност, когато са варени или печени, като тук ще направим уточнението, че при печене, картофите не бива да се овкусяват с големи количества животински мазнини, като масло, маргарин или сметана. Чаена лъжичка слънчогледово олио или зехтин на 100-200гр картофи е позволеното количество.
Хлябът може много да подпомогне редукцията на тегло ако е пълнозърнест, т.е. с ниско съдържание на нишесте. Неговото пробиотично действие се дължи на голямото количество олигозахариди, съдържащи се в ръженото брашно, а пробиотиците доказано подобряват чревната микрофлора и подпомагат работата на отделителната система. Фибрите и целулозата в черния хляб ускоряват изпразването на червата, а това ускорява редуцирането на наднормено тегло.
За да избегнем всички вреди и да си осигурим гарантирани ползи от консумацията на хляб и картофи по време на диета, е много важно какво количество от тях ще консумираме. Предимството на тези храни е, че ни засищат за много по-дълго време, а това означава, че няма да посягаме към хладилника или шкафа със сладкиши между отделните хранения.
Добре е при режим на хранене 3 пъти дневно да включим или картофи или пълнозърнест хляб при всяко хранене. В никакъв случай те не бива да се консумират заедно, обаче. Можем да ги разпределим правилно, като към закуската добавим филия ръжен хляб с ниско или никакво съдържание на бяло брашно, на обяд – до 3 средно големи варени или печени картофа и за вечеря отново добавим към храната филия пълнозърнест хляб. Богати на въглехидрати са също спагетите и ориза, така че те могат да заменят картофите или хляба при някое от храненията.