Болки в ставите може да са признак на костно-ставна дегенерация, но и да са симптом на заболяване. Появата им понякога е пренебрегвана, а не бива. Болката в зоната на става е основен симптом за множество възпалителни, хормонални, метаболитни, инфекциозни и костно-ставни увреждания. Локализацията й също говори много за характера и степента на развитие на болестта – научете повече тук.
Какво ми е, ако ме болят ставите
Ключово значение за определяне първоизточникът на ставният проблем е локализацията му и площта, която обхваща. Болка, зачервяване, оточност, скованост и трудноподвижност в една или няколко близки ставни фрагменти, често са следствие от фрактура, дегенерация и изтъняване на хрущялът/прилежащата кост, а понякога – от възпаление в областта.
Ставната болезненост, като симптом, обикновено се появява във втори-трети етап от развитието на конкретно заболяване, дори и при възрастовото износване на ставите. Симптомът е налице, когато хрущялната тъкан вече е с нарушена структура, синовиалната капсула е с променен състав (артрити, фрактури) или в нея се натрупват допълнителни течности (синовит, бурсит и др.), и има затруднения при движение.
Болката е основен признак за разрушаване и амортизация на ставната капсула и евентуално костта, често съпътствано с “разтягане” на прилежащите лигаменти (връзки). Болезненост се среща в остър и интензивен, цикличен, и хроничен вариант. Острите болезнени епизоди често са съпроводени със зачервяване, подуване, блестяща кожа, затопляне и лека скованост, както и нерядко, с повишена телесна температура.
Симптомът обикновено е признак за костно-ставно нараняване или възпаление – артрит, артралгия, артрозни изменения, инфекциозен и вирусен агент, фибромиалгия, автоимунни заболявания като лупус, тиреоидити, и др. Непрекъсваща болка в ставният апарат по цялото тяло, особено ако е придружена със субфебрилитет или фебрилитет, е знак, че трябва да потърсите медицинска консултация. Тези признаци са един от финалните сигнали за възпалителни огнища, а присъствието им е сигурен знак, че някъде в тялото ви, отдавна се крие “недоброжелател”, който подкопава здравето ви.
Много е важно точното диагностициране на причинителят, довел до ставни болки. Често, те са съпътствани с мускулни крампи, болезненост и слабост, а ограничената възможност за движение е ключовият симптом, че разрушаването е в напреднал етап.
Лесно ли се възстановяват увредени стави
Ставата е съединителен фрагмент между две кости. Характерната й структура представлява капсула, в която се синтезира малко количество синовиална течност, улесняваща придвижването на ставите и осигуряваща трофиката (хранене) им – гелообразна консистенция от колаген, протеогликани и хиалуронова киселина. Капсулата е покрита с гладка, нежна и еластична хрущялна тъкан. Хрущялът е амортисьор, осигуряващ плавно преместване на костите при интензивни резки движения. Той, също така, защитава повърхностите им.
Хрущялната тъкан е съединителна тъкан, изградена от няколко различни типа клетки, в различните зони на тялото. Хондроцитите, хондробласти и междуклетъчен продукт са основните видове вещества. В съставът им присъстват колаген тип II, еластин, хондроитин сулфат и хиалурон, като последните две се откриват в строежът на колагенът, заедно с множество ценни аминокиселини.
Естественото производство на колаген и хиалурони намалява с възрастта. Синтезът им е много важен за възстановяване на ставният хрущял. С тяхна помощ, той би могъл да се възстанови напълно, особено при начален етап на разрушаването му. Затова, болезнените и оточни ставни фрагменти, освен с покой, обезболяващи и противовъзпалителни продукти, се лекуват със специален хранителен режим. Той трябва да осигури количеството вещества за хрущялната трофика, които тялото не може да си набави самостоятелно.
Част от храните, в които присъства колаген 2 или вещества, синтезиращи колагенът, са: костен бульон (пиле), зеленолистни, зелени и червени зеленчуци, цитрусови и малки червени плодове, яйца, сурови ядки и семена, и някои др. Тези съставки се произвеждат и като търговски продукт, въпреки че приети от храна, те са обогатени и с много допълнителни микроелементи, витамини и минерали.