Рибеното масло е сред най-важните открития на човечеството. То притежава уникални свойства, които гарантират една много успешна превенция на редица хронични и опасни заболявания.
Рибеното масло е изключително полезно за сърцето, костната система и мозъчната дейност. Благодарение на него, някои ужасни детски заболявания, като рахита и детския паралич са останали вминалото, но означава ли това, че то е абсолютно безвредно?
Защо е необходимо да приемаме рибено масло?
Приемът на рибено масло не е задължителен за един здрав организъм, но въпреки това доста лекари и специалисти по хранене го препоръчват, като средство за повишаване защитните сили на организма, особено при деца, склонни към често боледуване. За ползите от рибеното масло започва да се говори, когато в началото на 20-ти век се наблюдава бум на рахит и детски паралич, особено в страни със студен климат, в които слънчевите дни са много малко. Тези болести са били голяма рядкост в районите, в които се консумира много риба – особено морска. Качествено рибено масло на ниска цена можете да намерите в магазин Фитнес Храни.
Рибеното масло стимулира синтеза на витамин D, а той, както знаем се произвежда от нашия организъм в оптимални количества, когато прекарваме достатъчно време на слънце. Когато слънчевите лъчи са рядкост липсата на витамин D се проявява под формата на слаба костна и имунна система, непълноценна мозъчна дейност, суха и възпалена кожа, високо кръвно налягане, отслабено зрение и др.
Кога е необходимо да премаме рибено масло?
Рибеното масло може да се приема, като хранителна добавка, дори когато липсват здравословни проблеми, но повечето специалисти съветват това да става след преглед при лекар, като приемът бъде внимателно дозиран, а периодът, през който ще се приема да не бъде с голяма продължителност.
Като цяло можем да обобщим няколко категории хора, за които е наистина необходимо да премат рибено масло и тва са:
· Деца, предразположени към заболявания на костната система. При тази група се залага на съвместния прием с витамин D, тъй като рибеното масло подобрява усвояването на синтетичната добавка в организма. Подрастващи със слаба имунна и костна система е добре да прибегнат към употребата на рибено масло, особено ако рибата липсва или рядко е част от менюто им.
· Хора със сърдечни заболявания – висок холестерол, хипертония, атеросклероза, тромбози и други. Липсата на Омега 3 мастни киселини в менюто ни се отразява на сърдечната дейност, тъй като тя обуславя повишаването нивата на лошия холестерол в кръвта. Натрупването на шлака в кръвоносните съдове е предпоставка за инфаркти и инсулти, затова ако сте в рисковата група, непременно включете в менюто си повече морска риба или започнете прием на рибено масло.
· Спортисти. Рибеното масло се отразява чудесно на спортистите и хората, подложени на тежки физически натоварвания, тъй като Омега 3 мастните киселини участват в изграждането и развитието както на костната система, така и на мускулатурата. Освен това Омега 3 регулира метаболизма и редуцира излишните телесни мазнини, а това е особено важно за повечето спортисти.
За кого е противопоказен приемът на рибено масло?
Рибеното масло, особено ако е с не добро качество или не е пречистено (молекулярно дестилирано) може да бъде силно токсично, поради което не се препоръчва на малки деца, бременни и кърмачки. Добре е също маслото да бъде добито от плътта, а не от черния дроб на рибата, тъй като вторият вид е с високо съдържание на витамини А и D, което може да доведе до тяхното предозиране в организма.
Тъй като рибеното масло има свойството да понижава артериалното налягане, то е противопоказно и за хора, страдащи от хипотония, както и за хипертоници, приемащи медикаменти за понижаване на кръвното налягане. Хипертониците, приемащи лекарства могат да вземат маслото само след консултация и разрешение от своя лекар.
Тук е моментът да споменем, че както при всяко лекарство и при рибеното масло дозата е решаваща. Предозирането може да бъде опасно, затова маслото трябва да се приема съобразно указанията на лекаря или тези, посочени в листовката към медикамента. Допустимият прием, според повечето специалисти е 2.5 – 3г дневно, като се допуска и прием от 10 гр на ден при тежки възпалителни процеси, но този прием трябва да става по препоръка и под контрола на лекар.