Захарта, наред с бялото брашно и солта са дамгосани с клеймото ‘’бяла смърт’’ и в това няма нищо пресилено. Бялата рафинирана захар е изключително вредна, особено когато се консумира ежедневно и в големи количества. Някои хора смятат, че активното спортуване може да оправдае безразборната консумация на сладкиши, тъй като при интензивно натоварване на тялото тези празни калории се изгарят, но това схващане е по-скоро успокояващо, отколкото вярно.
Защо е вредна рафинираната захар?
Консумацията на сладкиши, освен че внася огромно количество празни калории в организма, ни лишава напълно от полезните вещества, като витамини и минерали. Това е така, защото от една страна самите сладкиши не съдържат в себе си нищо ценно за организма, а от друга ни засищат така, че да не изпитваме глад за храната, която е наистина полезна. Ако изядете голямо парче торта или млечен шоколад, например, вие няма да бъдете изкушени от някакъв вид плод и точно в това се крие голямата опасност от свръх консумацията на захар.
До какви заболявания може да доведе прекомерният прием на рафинирана захар?
На повечето хора е напълно известно, че консумацията на големи количества сладкиши е вредна, но голяма част от тях не осъзнават, точно по какъв начин се отразява това на тяхното здраве. Някои хора смятат, че щом не са предразположени към напълняване, то захарта е напълно безопасна за тях, но тук отново откриваме сериозна и дори опасна заблуда.
Независимо дали се притеснявате от напълняване или не е важно да намалите драстично консумацията на сладкиши. Големите количества захари имат свойството да се свързват с белтъчните молекули в организма, при което се образуват, така наречените гликирани белтъци, а тяхната поява е сериозна предпоставка за развитие на редица автоимунни заболявания, като инсулин зависим диабет, ревматоиден артрит и дори болест на Крон.
Все по-често лекарите сигнализират за тясната връзка между свръхконсумацията на захар и развитието на някои ракови заболявания, като рак на гърдата и дебелото черво, които са и най-масово разпространените форми на рак в последните години. Прекомерната консумация на захар се свързва основно със затлъстяването и това е беспорен факт, но заболяванията, произтичащи от самото затлъстяване са тези, които са наистина трудно лечими и често смъртносни.
Как да устоим на сладкото изкушение?
Да устоим на сладкишите е наистина трудно, но не и невъзможно, особено ако сме силно мотивирани да бъдем здрави, да изглеждаме добре и да разполагаме с повече енергия. Решението е приемът на рафинирана захара да бъде заменен с консумация на пресни, сезонни плодове и зеленчуци, които не само ще внесат в организма необходимите полезни елементи, но и ще подтиснат желанието ни да консумираме сладкиши.