Да си водим ли хранителен дневник или е безсмислено?
Специалистите по здравословно хранене масово споделят мнението, че воденето на хранителен дневник е изключително полезно начинание. Според повечето от тях, това ще ви помогне да избягвате вредните храни и да подбирате цялостно по-полезни и естествени хранителни продукти.
Как да водим хранителен дневник?
Това от което се нуждаете е тетрадка, на която да записвате през кой ден какво сте яли, в какви количества, по какъв начин било приготвено (варено, печено, пържено).
Записвайте ефекта от всяка храна…
Препоръчително е освен да записвате какво сте яли, да водите и дневник на това как сте се чувствали на следващия ден, как сте спали през нощта и каква е била енергията ви. Обърнете внимание дали няма някаква взаимосвързаност между моментите, в които сте се чувствали най-бодри и енергични и консумацията на определени хранителни продукти. Записвайте начина по който сте се чувствали на страницата след като сте описали менюто си.
Защо е нужно това и с какво ще ни помогне?
Здравословното хранене има някои общи особености, но според специалисти в областта на диетологията всеки човек има някои свои индивидуални особености и е много важно да доловите своите. Така например една от най-полезните храни са бобовите – боб, леща или грах. Те са много богати на протеини и са полезни за хора с високо кръвно налягане, но при някои хора не е изключено да доведат до поява на стомашно разстройство и дори до диария. Също и прясното мляко – то е много полезно и хранително, но много хора споделят, че получават разстройство или газове след като го консумират. Друга храна, за която има двойни стандарти е чесънът. Той се счита за супер храна, но при някои хора води до понижен тонус, ниско кръвно налягане и дори до гадене. Друга храна, която е диетична и полезна, но може да доведе до проблеми при някои хора е оризът, който може да причини запек.
Следете за собствените си особености…
Когато човек следи за собствените си особености, той може да долови които продукти са по-полезни и лесни за обработка за неговото тяло и кои не. Така можете да експериментирате спокойно в рамките на здравословното хранене и ако някоя храна системно ви причинява неудобства, то можете просто да я избягвате или да я консумирате в съвсем минимални количества.