Розацеята представлява интензивно порозовяване на кожата на лицето, което се забелязва основно по бузите. Макар че не е опасно, това състояние е доста смущаващо за всеки, който живее с този проблем. Добрата новина е, че има начини да се справите с розацеята и това не е никак трудно. Тайната на хубавата кожа без нежелано порозавяване всъщност се крие в правилната диета.
Розацеята е проблем на милиони хора по света. Както казахме, появява се основно по бузите, но също така и по челото и всяка друга част от лицето на засегнатия.
Кое причинява розацея?
На първо място трябва да споменем горещата храна и напитки, както и консумацията на алкохол. Заедно с тях обаче има и редица други храни, някои от които всъщност не са вредни за здравето и все пак предизвикват зачервяване на кожата, например млечните продукти. Вредни са храните богати на наситени мазнини, бързи въглехидрати, чипс, пасти, торти, сладолед, захарни изделия и много други.
Само храната ли е виновна?
Не, проблемът се корени и в гените, но също и в състояния като стрес, както и в лошо хранене, липса на движение, липса на сън и други.
Кои храни са подходящи при розацея?
При розацея спасението се крие в алкалната диета. Заделете специално място на плодовете и зеленчуците. На кратко, те трябва да превъзхождат всички останали храни, които вие ядете. Едновременно с това трябва да ограничите консумацията на месо, захар и зърнени храни. Бъдете сигурни, че поемате достатъчно чиста прясна вода. Бъдете сигурни, че тялото ви поема всичко, от което се нуждае. Ако е необходимо, приемайте някакви витамини или хранителни добавки. Избягвайте всякакви мазнини, които са минали термична обработка, пържено и трансмазнини.
Избягвайте киселинните храни:
Алкохолни напитки, кексове, хлябове, кафета, зърнени храни, оцет, яйца, олио, храни готвени в олио, месо, морски храни, ядки макарони, сол, захар, тофу и други.
Наблягайте на алкалните храни:
Пресни плодове, зеленчуци, зелена салата, кълнове, ябълков оцет, фасул, картофи, цитруси, кинуа и други.
Идеалният баланс в диетата е около 20% киселинно стимулиращи храни като тези в горната група и около 80% алкални храни като тези в долната група.
Други съвети:
Намалете стреса, правете детоксикаця, пийте вода, яжте много фибри, движете се, избягвайте кафе, чай, алкохол, пържено, яжте повече хладни храни, налегнете на горските плодове, пийте витамини.