Днес във входната зона на различни обществени обекти (летища, банки, магазини, болници и др.) се монтират предимно автоматични врати от различни видове и с различен дизайн. Когато посетителят се приближи, те се отварят автоматично, без да е необходимо механично въздействие. Инсталирането им ви позволява да увеличите способността за проходимост на входната зона, правейки движението удобно и лесно за всички категории граждани, включително за тези с ограничена подвижност.
Какво представлява автоматичната врата?
Автоматичната врата е система, която включва едно или повече плъзгащи се крила, оборудвана с автоматизация, подходяща за съответния тип. Самото крило може да бъде направено от всякакъв материал – стъклопакет в профил, триплекс, стъклена врата без рамка, метална и др. Автоматизацията на вратите се състои от електрическо задвижване и аксесоари за управление и безопасност.
Нека ги разгледаме по-подробно:
- Електрическо задвижване. То се състои от двигател, механична трансмисия и блок за управление. Служи като инструмент за контрол на скоростта, ускорението, спирането и посоката на движение на крилата на вратата.
- Двигател. Един от основните елементи на системата. Въртенето на двигателя се предава на ремък с обтегач, към който са прикрепени количките. Надеждността на двигателя влияе пряко върху експлоатационния живот на автоматизацията.
- Механична трансмисия. При плъзгащите се врати механичната енергия от двигателя се предава чрез ремъчно предаване на колички, които се движат по направляваща шина. Количките имат проста и удобна система за регулиране на крилото, така че вратите да се отварят плавно и тихо. За задвижване на люлеещи се врати се използват лостове (плъзгащи се или шарнирни), които се избират в зависимост от посоката на отваряне на крилата.
- Контролен блок. За различни условия на работа на вратата е необходимо управляващият блок да има голяма функционалност и да позволява гъвкаво регулиране на движението на крилата в зависимост от тяхното тегло, необходимата скорост и работния режим. За да направи това, към управлението са свързани различни допълнителни устройства, като например: контролни датчици, датчици за безопасност, програматор (селектор на режима на работа), резервно захранване и др.
Сензорите представляват важна част от затварящата система, тъй като от тях зависи дали вратата ще се отвори, когато застанете пред нея. Те биват два вида – контролни и обезопасителни. Контролните използват микровълнова технология за автоматично отваряне на вратата пред посетителя.
Сензорите за безопасност използват инфрачервена технология за откриване на препятствия по пътя на движението на крилата и блокиране или спиране на движението. Това гарантира безопасното преминаване на посетителите при всякакви условия. Съществуват и комбинирани микровълнови + инфрачервени сензори, които едновременно изпълняват функции за контрол и безопасност.
Програматорът е проектиран да променя режимите на работа през деня. Автоматичните врати обикновено поддържат няколко режима на работа: автоматичен (когато вратите се отварят с датчик или друго устройство за управление), режими на пълно и частично отваряне / затваряне, както и авариен режим, когато на програматора се показва допълнителна индикация за наличие на неизправност или че автоматиката се захранва от резервна система за захранване.
По-добре е достъпът за управление на програматора да е решен чрез парола или карти – това предпазва вратите от промяна на режима от неоторизирани лица. Експертите от екипа на фирма Евроматика ще ви насочат към най-добрия вариант на автоматична врата за вашите нужди и бюджет.