Все повече собственици на жилища, които искат да обзаведат перфектно своя дом, се насочват към мебели по поръчка. Това решение в никакъв случай не намеква, че готовите мебелни изделия на пазара са с лошо качество и визия, напротив. Има чудесни готови продукти на утвърдени родни производители, но те не винаги са правилното решение.
Нека се абстрахираме от вероятните причини за избор на поръчкова мебел. Да предположим, че се касае за нестандартна геометрия на помещенията, за сложни архитектурни детайли и т.н. Все неща, които налагат да се потърси производител, който да създаде идеалното обзавеждане, съобразено изцяло с нуждите и особеностите на стаите в конкретния дом.
Ключови етапи при изработка на поръчкови мебели
На теория всеки човек би могъл да създаде идеалната кухня, например, дори ако е пълен лаик в тази област. Въпросът е, след като се вложат не малко пари, усилия и време, ще бъде ли удовлетворяващ крайният резултат? По-често отговорът е не. Ето защо е разумно задачата по изработка на мебелировката, заедно с всички съпътстващи дейности, да бъде поверена в ръцете на доказан професионалист.
Производителят на (да кажем) новата кухня по поръчка ще направи всеки детайл на обзавеждането в съответствие с предварително изготвен проект. Проектът се изготвя на база направените от него точни измервания и изчисления, като клиентът има крайната, решаваща дума как да изглеждат нещата в окончателния им вариант.
Етап 1 – оставете логистиката на професионалистите
Първата фаза на задачата гласи: Не правете абсолютно нищо! Изхождайки от идеята, че става въпрос за изработка на кухня, ще обясним, защо собствениците не бива да действат самоволно. Преди да бъде изготвен проект за обзавеждане, е неразумно да се прави каквото и да е. Може би е уместно да се направи единствено подовата настилка, което ще помогне да се избегнат някои грешки в изчисленията.
Ако става въпрос за ново строителство, собствениците не бива да предприемат прибързани стъпки по поставяне на водопровод, ел контакти, вентилационни отвори и канализация. Тези дейности следва да се обсъдят с производителя на мебелите на етап измервания. Само така може да се гарантира на 100%, че готовите мебели ще паснат идеално на предварително направения ремонт.
Етап 2 – безпогрешен избор на производител
Най-трудният момент при изработка на кухня по поръчка е вероятно намирането на добър изпълнител. На пазара оперират доста фирми и майстори, чиято дейност е много далеч от идеалната. Един от сигурните начини да се избере добър мебелен производител е запознаването с неговата дейност. Обезателно трябва да имате възможност да видите негови предишни проекти.
Не бива да се опитвате да „изкопчите” от производителя цената на вашия проект, веднага след като бъде направен първоначалния оглед. Най-малко един час ще отнеме на технолог, за да изчисли внимателно проекта от нулата и едва след това той може да ви даде оферта, като е сигурен, че цената е формирана правилно.
Етап 3 – инспекция на крайния продукт
Третата финална стъпка изисква от вас да обърнете внимание на качеството на готовия продукт. В завършен вид кухнята (гардероб, хол, спалня, коридор и т.н.) би трябвало не само да изглежда в съответствие с одобрения от вас проект, но и всички врати трябва да се затварят и отварят лесно. Лицето и вътрешността на конструкциите трябва да бъдат идеално равни. Не се допускат надрасквания, повреди и др.
Практиката показва, че недостатъците при някои мебели по поръчка, обикновено остават скрити от вътрешната страна на шкафовете. Дори перфектно изпълнената красива фасада, направена от добра фирма, може да крие неприятни изненади вътре. Кухнята е място с висока влажност и дали ще служи дълго време, зависи от това доколко добре са подбрани материалите и как са защитени от влага проблемните детайли.