Струва ли ви се когато погледнете в огледалото, че изглеждате по-възрастни, отколкото сте в действителност? Това до голяма степен се дължи на нашите ежедневни навици, например спане, хранене и двигателна активност. Най-страшното е, че много от тези вредни навици, които ни правят да изглеждаме по-възрастни, биха могли да се отразят и на нашата средна продължителност на живота. Ето някои експертни съвети, които до голяма степен обясняват защо се случва това.
1. Рядко пропускате десертите.
Освен, че сладкишите добавят подкожни мазнини и излишни килограми, те доста успешно добавят години към лицето. Когато бъдат погълнати, молекулите на захарта се прикрепват към протеиновите фибри във всяка наша клетка. Този процес се забелязва видимо, проявявайки се като загуба на блясък, тъмни кръгове около очите, подпухналост и загуба за усещане на контури в лицето.
2. Ако спите по-малко от 5 часа недостигът на сън се забелязва незабавно по-видимо повехналата кожа и грозните кръгове около очите. Хроничното недоспиване скъсява продължителността на живота. За да се чувства човек в оптимална форма е нужно да спи средно около 8 часа макар че някои специалисти твърдят, че и 7 часа са достатъчни. Недостатъчният сън рефлектира не само в по-лоша кожа, но и в натрупването на излишни килограми, а също така и в проблеми с концентрацията и липса на енергия.
3. Застояването пред телевизора.
Добрият кабелен оператор, оказва се е доста вреден за нашия хубав външен вид. Проучване показва, че при хората над 25 години всеки час прекаран в застояване пред телевизора скъсява живота с 22 минути. Всеки път когато се застоите на едно място за повече от 30 минути, вашето тяло автоматично започва да складира захар в клетките, което води наднормено тегло и подкожни мазнини. Ето защо е необходимо на всеки 30 минути да ставате и да се разтъпквате поне за мъничко.
4. Ако прекарвате по-голямата част от деня седнали.
Заседналият начин на живот е добре познат наш враг. Хората, които прекарват по-голямата част от техния ден заседнали на някой стол или кресло, са изложени на по-голям риск от сърдечносъдови заболявания, бъбречни заболявания, наднормено тегло или рак. Според проучване хората, които спортуват по 150 минути или повече на седмица живеят с 10 – 13 години повече от останалите и изглеждат видимо по-млади.