Сърцето е един от най-важните органи в човешкото тяло, поради което трябва да полагаме специални грижи за неговото здраве. Фактът, че го приемаме за даденост и се сещаме за него, едва когато се появи сериозен проблем показва, колко малко мислим за своето здраве и колко много сме подвластни на своите пороци. Един от най-сериозните здравословни проблеми днес е затлъстяването, а от него страда най-много именно сърцето.
Какво причинява затлъстяването на нашето сърце?
Най-големият проблем на затлъстелия човек е високото ниво на лошия холестерол. Той предизвиква натрупване на плака по стените на кръвоносните съдове, а това означава лош пренос на кръв и съответно на кислород до всички органи и системи в тялото. Високият холестерол е причина за сърдечно съдовите заболявания и за високата смъртност сред хората с наднормено тегло, затова е изцяло погрешно диетите за отслабване да се свързват единствено с желанието да изглеждаме добре. Здравето трябва да бъде на първо място.
Кои храни вредят на сърцето?
Най-вредни за сърдечно съдовата система са маргарините, поради високото количество на транс-мастните киселини в тях. Те имат свойството да образуват плака, която полепва по стените на кръвоносните съдове, а това създава сериозен риск от инфаркти и инсулти. Същото се отнася и за повечето мазнини с животински произход, като високомаслените млечни продукти, сред които най-опасни за сърцето са сметаната и тежките пушени и топени сирена. Алкохолът, особено в големи количества също е огромна предпоставка за сърдечни заболявания.
Кои са полезните за сърцето храни?
Всяка група храни с високо съдържание на антиоксиданти е полезна за сърцето. Антиоксидантите имат уникалното свойство да елиминират свободните радикали в организма, които доказано са сред причинителите на повечето дегенеративни заболявания и рак. Диетата, насочена към здравето на сърцето трябва да включва консумация на пресни плодове и зеленчуци – поне 400гр дневно.
Освен зеленчуците и плодовете, които трябва да бъдат сурови, а не консервирани, осолени или подсладени е добре в менюто да присъства и рибата – поне 1-2 пъти седмично. Рибата е богат източник на Омега 3 мастни киселини, за които се знае, че понижават нивата на лошия холестерол в кръвта и намаляват образуването на тромби. За да бъде полезна, рибата трябва да бъде приготвена на скара, печена или сготвена на пара и в никакъв случай пържена, тъй като по този начин тя поема огромни количества окислена растителна мазнина.
Пълнозърнестият хляб със своето високо количество влакнини, фибри и витамини от група В е друга храна, която трябва да присъства редовно в менюто на хората със сърдечни проблеми. Соевите продукти, ядките (сурови и несолени), киселото нискомаслено мляко, зеленият чай и какаото са все храни с мощни антиоксидантни свойства. Придържайки се към консумация на тези продукти ще имате не само здраво сърце, но и фигура, с която да се гордеете.