Приятният матов загар прави кожата по-нежна, по-стегната и по-съблазнителна, но безопасна ли е тази красота? С повишаването на слънчевата радиация и масовата употреба на солариум в последните години, случаите на кожни заболявания бележат своя пик.
Продължителното излагане на слънце през лятото крие своите опасности, но целогодишната и прекомерна употреба на солариум е направо пагубна за кожата на младите жени, които най-често се пристрастяват към шоколадовия тен.
Дерматолозите днес се сблъскват най-често с увреждания на кожата, вследствие на ултравиолетовите лъчи. Разликата между слънчевите лъчи и тези на солариума е в типа и силата на радиация. Солариумите продуцират концентрирана UV радиация, която надвишава 5 пъти тази, излъчвана от слънцето през деня.
Най-общо ултравиолетовите лъчи, излъчвани от солариумите, се делят на UV-A и UV-B лъчи. А-лъчите са с по-ниска дължина на вълната и проникват по-дълбоко в кожата. В-лъчите действат на повърхността на кожата, като я изгарят. Това изгаряне е най-честата причина за кожен рак.
Слънчевата светлина, дори да не причини сериозно заболяване на кожата, води неизбежно до нейното похабяване и преждевременно състаряване. Облъчването на солариумите обаче, особено върху някои бенки, може да доведе до най-тежката форма на рак – малигнен меланом.
Употребата на солариум в комбинация с някои парфюми, може да причини фото-токсични и фото-алергични контактни дерматити, които се изразяват в зачервяване, лющене и сърбеж на кожата.
В обобщеие: тонирането на кожата в нормални граници или като подготовка преди излагане на слънце са допустими и то след задължителна консултация с дерматолог. Залитането по модни течения и прекаляването с вредните лъчи, непременно ще ви накара да съжалявате рано или късно.