
От начина, по който се грижим за спалното бельо, зависи в голяма степен колко дълго то ще запази доброто си състояние и дали ще се радваме на същия комфорт по време на сън. Никой не иска да спи върху захабени и груби чаршафи, а още по-малко да сменя бельото на всеки няколко месеца.
Колко дълго ще се съхранят постелките и калъфките се определя както от качеството на самия продукт, така и от материята и начина, по който се грижим за нея. Когато сме инвестирали пари в покупката на качествен текстил, не можем да бъдем небрежни и да позволим тъканта да се повреди след няколко изпирания. В следващите редове ще разгледаме най-простите правила за поддръжка на спално бельо.
Материята определя начина на поддържане
Видът на материята, от която са изработени чаршафите определя в голяма степен какви грижи следва да положим, за да запазим добрия му външен вид. Ако например, сте закупили качествен памучен комплект чаршафи и калъфки от страхотните колекции на магазин Pilo, то изпиране на програма за деликатно пране и гладене с пара е напълно достатъчно.
В случай че спалното бельо е изработено от по-капризен материал като коприна, тогава ще са нужни по-специални грижи. Правилната поддръжка позволява да се запази наситеността на цветовете, текстурата на тъканта и нейната плътност. Нека да е ясно, че често пране на висока температура ще причини изтъняване на плата и избеляване на принта.
Прането – най-важната операция
Изпирането на спалното бельо е най-важната операция, свързана с неговата поддръжка. Новите чаршафи трябва задължително да се изперат и чак след това да се постелят на леглото. Преди да се извърши това действие, внимателно прочетете информацията, написана на етикета, прикрепен към всеки комплект.
Обикновено етикетът посочва основните изисквания: препоръчителната температура на изпиране, програма, възможност за използване на белина, правила за сушене. Така например жакардовите покрития могат да се перат при +30°C с неутрален прах, а сатенените при +6°C. Най-добре е да се придържате към информацията, дадена от производителя, в противен случай текстилните изделия могат да станат обект на преждевременно износване поради неправилна употреба.
В допълнение към инструкциите на етикета има основни правила за пране на спално бельо. Те включват:
- Добре е да изперете комплекта преди първата употреба, особено ако е детско спално бельо, тъй като тези продукти не се шият при стерилни условия;
- Преди изпиране, трябва да обърнете прането наопаки и да го сортирате според цветовете и препоръчителните температурни условия;
- Прахът, използван за изпиране на цветни комплекти, трябва да съдържа минимално количество избелващи агенти. В противен случай цветовете и шарките може да станат матови;
- Ако на етикета е посочено, че белината е позволена, по-добре изберете такава, която не съдържа хлор, защото той влияе негативно на структурата на тъканите. Ако върху прането има мръсни петна, по-добре е да ги накиснете предварително или да използвате програмата предпране;
- При пране на чаршафите в твърда вода, можете допълнително да използвате омекотители. Те правят водата по-мека и придават на прането приятна ненатрапчива миризма.
Другият важен компонент в грижата за бельото е гладенето. И тук отново трябва да припомним етикетите на комплектите, които показват режима и температурата по време на гладене. За да запазите ярките цветове на бельото, е необходимо да го гладите от вътрешната страна, а след това от лицевата. Достатъчно е да гладите тъмните текстилни материи само отвътре.