Не ползвайте развалени и мухлясали храни. Същото се отнася и за маслата – не включвайте в маската за лице зехтин или друг вид базово масло ако е гранясало или мирише лошо.
Колко важна е подготвката на лицето преди нанасяне на маска?
Когато се готвим да нанесем маска за лице, независимо дали ще ползваме готова козметика или ще приготвим сами маската в домашни условия е много важно да подготвим правилно кожата си, така че да улесним усвояването на полезните съставки и да извлечем търсените ползи.
Първата стъпка, която трябва да предприемем е да почистим много добре кожата от грима и замъсяванията, на които е била подложена през деня. Почистването на лицето може да се извърши с продукта, който ползваме ежедневно – почистващ гел, мляко, лосион или тоник. Обикновените сапуни никога не са добра идея за почистване на лицето, а преди нанасяне на маска това е още по-неподходящо.
Много необходимо е порите на кожата да бъдат максимално отворени, за да могат съставките на маската за лице да проникнат до дълбоките дермални слоеве, така че да се осигури пълноценно подхранване и хидратация. Най-добрият начин да постигнете това е парната баня. Ако не разполагате с домашен пароозонатор, можете да използвате обикновен съд с вряща вода, над който да подържите лицето си за няколко минути.
Ако не можете да понасяте високата температура на горещата пара по някаква причина, можете да използвате горещи хавлиени кърпи, с които да покриете лицето си за няколко минути, но това трябва да се направи непосредствено преди нанасяне на маската.
Маската не бива да бъде студена, когато я нанасяте на лицето, защото това ще свие порите на кожата и няма да позволи усвояване на съставките. Ако държите готовата маска за лице в хладилника я извадете поне няколко часа предварително, за да се затопли на стайна температура, а ако нямате време да чакате, я затоплете на водна баня. Когато ползвате хранителни продукти от хладилника ги изваждайте няколко часа по-рано, за да се затоплят.
Как да нанасяме маската за лице?
Нанасянето на маската за лице, независимо дали е домашно приготвена или закупена от магазина е добре да се извършва с помощта на четка със средно твърд естествен косъм. Някои специалисти съветват нанасянето да ства в посока от долу на горе (от шията към челото), но според повечето експерти това няма особено значение.
Избягвайте да нанасяте маска за лице в областта на очите, защото повечето съставки могат да раздразнят тънката и нежна кожа на клепачите. Желателно е маската да се нанася и върху шията и деколтето, защото тези зони се нуждаят от не по-малко внимание. Обикновено типът на кожата на лицето съответства на кожата в областта на шията и гърдите, така че маската ще бъде подходяща и за тези зони.
Почистването на маската от лицето е добре да става само с леко топла вода. За целта можете да използвате ръцете си или да си помагате с памучен тампон или мека дунапренена гъба. Избягвайте силното търкане, освен ако не ползвате пилинг-маска, с цел да ексфолирате мъртвите клетки на кожата и подсушавайте с мека кърпа. След маската е желателно да нанесете подходящ крем за лице.
Лесни маски за лице, които можете да приготвите в домашни условия:
Маска за суха и старееща кожа:
Смесете един яйчен жълтък с равни количества мед и зехтин. Разбъркайте, докато получите гладка хомогенна смес и нанесете на плътен слой върху лицето. Оставете маската да престои минимум 10 минути, но не по-дълго от 20 и измийте внимателно с леко топла вода. Не е необходимо да ползвате измиващ продукт. Подсушете и нанесете крем за лице.
Маска за много суха и зачервена кожа:
Една супена лъжица чист пчелен мед се нанася върху добре почистено и подсушено лице. Изчакайте 10 минути и измийте внимателно с топла вода. Ако медът е захаросан го разтопете на водна баня. Не го нанасяйте горещ, за да не изгорите кожата на лицето си. Изчакйте леко да изстине.
Маска за мазна кожа:
Смесете супена лъжица хума с малко топла вода, като добавите и няколко капки лимонов сок. Разбъркайте до получаване на гладка, кремообразна смес и нанесете върху лицето, като избягвате зоната на очите, шията и деколтето. Изчакйте до пълното изсъхване на маската и измийте с топла вода. Не ползвайте сапун или друг измиващ продукт. Подсушете и нанесете подходящ (дневен/нощен) крем.
Маска при акне:
Към една супена лъжица суха хлебна мая добавете на тънка струя топла вода, като междувременно бъркате енергично. След като получите гладка хомогенна смес нанесете маската с помощта на четка, като внимавате слоят да бъде равномерен – нито прекалено плътен, нито твърде тънък. Оставете маската да престои, докато изсъхне напълно и измийте с топла вода. Подсушете леко и нанесете крема, който използвате.
Маска при разширени пори:
Разбийте на сняг един яйчен белтък, като добавите към него няколко капки лимонов сок. Нанесете върху лицето и изчакайте да засъхне напълно. Измийте добре с топла вода, подсушете с мека кърпа и нанесете крема, който ползвате.
Маски за лице при черни точки:
Смесете 2 чаени лъжички сода за хляб с една супена лъжица хладка вода. Нанесете с леки кръгообразни движения и оставете да изсъхне. Измийте с хладка вода, като търкате леко в засегнатите зони.

Правете тази ексфолираща маска поне два пъти седмично до изчезване на проблема.Смесете сока на половин лимон с лъжичка захар, докато се получи равномерна смес. Нанесете с леки масажни движения и изчакайте докато захарта изсъхне. Измийте с топла вода, като ексфолирате нежно в проблемните зони (брада, чело, нос).
Използвайте гъста смес от семена на земна ряпа и вода, като я нанесете само в проблемните зони. Изчакайте 15-20 минути и измийте с хладка вода. Повтаряйте 2-3 пъти седмично до изчезване на комедоните.
Избелваща маска за лице (при пигментации и лунички):
Супена лъжица предварително изцедено кисело мляко се смесва с няколко капки лимонов сок, един счукан на прах аспирин и кафена лъжичка зехтин. Нанася се равномерно и се оставя да престои върху лицето до засъхване на млякото, но не по-малко от 15 минути. Измива се с топла вода. Може да се повтори след няколко дни при нужда.